Dvě setiny od olympijského snu

Londýn 25. – 27. 5.

Od začátku května se v tureckém Beleku připravoval Adam GRACÍK, spolu se skupinou trenéra Luky Gabrila. Později se k nim v tomto středisku přidalo i reprezentační družstvo, jejímž členem byla i Jan ČEJKA.
Dan se pak spolu s Barborou Seemanovou přesunuli do Londýna, kde startovali na mítinku AP Race. Svůj skvělý sobotní den zahájil už v rozplavbách, v nichž se mu podařilo na motýlkové stovce po třech letech sesadit z čela českých rekordních tabulek Jana Šefla. Trať zvládl v rozplavbě za 51.69, kterým překonal Šeflův výkon ze Šamorína 2021 o dvě desetiny sekundy. Svůj osobák zlepšil dvacetiletý český plavec o 47 setin sekundy a pokořil i olympijský B limit. Od toho „áčkového“ ho dělily jen 2 setiny sekundy… Ve finále pak nedávný medailista z juniorského mistrovství Evropy i světa zvítězil v čase 51.87.
Dan roste závod od závodu, a i když svou pozornost zaměřuje hlavně na motýlkové tratě, je i skvělým kraulařem. Dvacetiletý sprinter v Londýně perfektně zvládal rozplavby, protože už sobotní rekord na motýlkové stovce zaplaval v dopoledních eliminacích. I v neděli mu vyšla sázka na rozplavby. Celkově v nich obsadil na 100 VZ druhou příčku, ale hlavně dosáhl času 48.93, kterým dal o 2 setiny sekundy zapomenout na dosavadní český rekord Martina Vernera z olympiády v Pekingu v roce 2008 (to byly Danovi 3 roky…) Do večerního finále už ale nenastoupil a šetřil síly na pondělní 50 M.
Tam tentokrát v dopolední rozplavbě zaplaval čas 23,45 a zaostal o setinu za Lucou Armbrusterem (GER). Pořadí si pak v odpoledním finále prohodili a o setinu ho tentokrát porazil Dan. Ten však „proletěl“ trať v čase 23,23 a znovu si přivlastnil český rekord, který držel Honza Šefl.
Po návratu z Londýna bude Dan až do odletu na ME v Bělehradě (17. – 23. 6.) trénovat doma.

Honza Čejka pak z tureckého soustředění zamíří do Španělska na tradiční mítink Mare Nostrum.